fbpx

Nemůžete vídat svá vnoučata?

DOTAZ: Dobrý den, před rokem se můj syn rozvedl se svojí manželkou, která dostala do výlučné péče mé dva vnuky (5 a 8 let) a odstěhovala se s nimi do 150 km vzdáleného města. Snažila jsem se s bývalou snachou spojit, že bych je přijela navštívit, abych vnuky viděla, ale ona to odmítla. Dříve jsem s vnuky trávila spoustu času, neboť jsem synovi a bývalé snaše pomáhala s hlídáním, kvůli jejich pracovnímu vytíženi. Teď mi vnuci velmi chybí. Mohu s tím něco udělat?

Tato situace, kdy má rozchod či rozvod rodičů negativní vliv na vztahy napříč celou rodinou, bohužel není v dnešní době neobvyklá. Problém je v tom, že v případě rozchodu nebo rozvodu rodičů, rozhoduje o péči o nezletilé děti soud pouze ve vztahu k nim, nikoli ve vztahu k širší rodině, ačkoli k ní mohou mít děti velmi blízko. Naštěstí zákon myslí i na tyto příklady.

Styk dítěte s osobou blízkou

Zákon upravuje právo stýkat se s dítětem i pro další příbuzné osoby, nejen pro rodiče. Patří sem dokonce i osoby, které nejsou s dítětem v příbuzenském vztahu, ale mají k sobě společensky blízko a dítě k nim má citový vztah. Nadto se posuzuje i to, když by dítěti byla nedostatkem styku s těmito osoby způsobena újma. Právu těchto osob na stysk s dítětem odpovídá i právo dítěte na styk s nimi, pokud s tím tyto osoby souhlasí.

Dohoda nebo soud

V případě rozvodu manželství je běžná praxe taková, že ve dnech, kdy je dítě s matkou vídá se i s příbuznými z její strany, kdy totéž platí i pro otce a příbuzné z jeho strany. Z vaší odpovědi bohužel není zřejmé, jestli a jak často se váš syn s vnuky vídá a jestli je vy máte možnost vídat, alespoň když jsou s otcem. V případě, kdy tady tato možnost není a není zde možná ani domluva s vaší bývalou snachou, jak vy popisujete, přichází na řadu soud.

Nejlepší zájem dítěte

Vy se v nastalé situaci můžete obrátit na příslušný soud s návrhem na úpravu styku s vnoučaty, kde musíte prokázat zejména to, že jste prarodičem dítěte, že k sobě s vnuky máte blízkou citovou vazbu a že úprava styku je tak v nejlepším zájmu nezletilých dětí. Právě nejlepší zájem dítěte je totiž tím, co hraje při rozhodování všech řízení, jejichž účastníkem je dítě, o jehož právech a povinnostech má být rozhodováno, tu nejdůležitější roli. Nadto budete muset u soudu prokázat, že jste s to se o vnuky ve chvílích, které by s vámi eventuelně mohli trávit, postarat a že je čas s vámi strávený pozitivně ovlivní.

V případě, že soud vyhoví vašemu návrhu na úpravu styku, bude z toho pro vás plynout i několik povinností. Zejména pak přebírání a vracení vnuků vaší bývalé snaše ve stanoveném čase a na stanoveném místě a také dostatečná komunikace s matkou vašich vnuků. 

Pokud byste potřebovala pomoci se sepsáním návrhu na úpravu poměrů, neváhejte kontaktovat naši advokátní kancelář CIKR, kde vám rádi s dalším postupem poradíme. Jsme experti na rodinné právo.

 

Leave a Reply